Élet a kertben

Zöldborsó termesztése

2019. április 24. 13:40 - pg72

A zöldborsó termesztése általában sikeres szokott lenni, első ránézésre nem tűnik túl bonyolultnak. A talajjal szemben nem igényes, teljesen átlagos kerti talajban is fejlődik. Külön tápoldatozást sem igényel. A borsó nitrogéngyűjtő növény, a gyökerében halmozza fel ezt az anyagot. Tapasztalatom szerint a félárnyékot jobban viseli, mint a tűző napot, nem csak az öntözés miatt. Az elmúlt évben a már május elején is erős napsugárzás hatására sok helyen szinte egyáltalán nem termett, tönkrement a növény.

Az idei évben március 15-én vetettem el a borsót, szabadban, magaságyásba. Két fajtát vetettem, egy korait és egy későit. A termés időszakát még szakaszos vetéssel lehet kibővíteni. Április elején, kb. három hét után kezdett el kelni. Jelenleg még nem virágzik, arra még várni kell.

20190422_102804.jpg

Korábban nem igazán foglalkoztam a tőtávolsággal, bőven volt a zacskóban mag, jó sűrűre vetettem. Mivel a borsómagok kb. 90%-a biztosan kikel, sűrű sorok lettek belőlük. Nem is egyeltem ki őket, ki hallott már olyat, hogy egyelni kell a borsót? Két-három éve odafigyelek a javasolt tőtávolságra, ezt már  vetésnél betartom. A 2-3 centi mély barázdába 5 centiméterenként vetem a magokat. Készítettem ehhez egy segédeszközt is, egy lécre fúrtam ilyen távolságra lyukakat, a lécet a barázdába tettem, majd minden lyukba egy szem borsót. Később rájöttem, hogy a kb. 5 cm távolságot szemmértékkel is tudom tartani, így már a léc sem szükséges. A magokat földdel betakarom, ügyelve rá, hogy ne maradjon a talaj tetején mag, mivel azt a madarak megtalálják, és ha már arra járnak, képesek a többit is kikaparni a föld alól.

A késői borsó nem tökéletesen kelt, több szem is beragadt, igaz a mag is régebbi volt. A koraiból szinte mind kikelt, ezért az üresen maradt helyekre kézzel ledugtam a korai magból újabb szemeket. Ezek is kikeltek, előbb-utóbb beérik a többit, így a késői állomány is egységes lesz.

Egyre több helyen látni, olvasni, hogy a borsónak - mivel kúszó növény - támasztékra van szüksége. Eleinte a sorok végére leütött karókra feszítettem madzagot, két-három sor magasságban. Nem igazán voltam elégedett az eredménnyel, mással próbálkoztam. Az építőiparban használatos HD hálót alkalmazom növényfuttatónak. Egy táblát félbevágtam széltébe és hosszába is, így lett négy darab, 2,5X1,2 méteres darabom.

p1010035.JPG

20190422_102731.jpg

Már az ültetésnél a sor elé vagy mögé kb. 10 centi távolságra leütök két karót, ehhez rögzítem a hálót. Hogy a sor melyik oldalára kerül, azt befolyásolja az uralkodó szélirány is, inkább a rácsra nyomja a növényt, mint letépni próbálja róla. Erről a távolságról a borsó magától megtalálja a kapaszkodót, nem is kell kézzel rásegíteni, sem később igazgatni. Max. két sort teszek egymás mögé, a másodikról az első sor HD hálóján lévő lyukak között átnyúlva tudom csak leszedni a termést.

20180518_071255_0.jpg

A sorközök fűnyesedékkel történő takarását kifejezetten szereti a növény. Locsoláskor csak a tövét locsolom, ha takarva van, akkor a fűnyesedéken keresztül. Amennyiben a letermett borsó helyén nem zavaró, a gyökerét célszerű bennhagyni a talajban, így leadja az élete során összegyűjtött nitrogént. A borsószalma kiváló alapanyag a komposzthoz.

Tavaly augusztusban próbálkoztam a másodvetéssel is, sikerrel. Októberben tudtam még friss borsót szedni, igaz, a termés mennyisége elmaradt a tavaszi vetéstől.

Pár éve rendeltem egy különleges borsófajtát, lila borsót. Lila volt a virága, de még a hüvelye is kívülről. A belseje már zöld volt, ahogy a termése is. Akkor még madzagra próbáltam futtatni, de ez nagyon gyorsan nőtt, nem kötöttem időben újabb sor madzagot neki. Teljesen összekuszálódott a két-három rövid sor. Valószínűleg ki fogom próbálni a HD hálóra futtatva termelni, hátha több sikerrel járok majd.

p10102161.JPG

 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://eletakertben.blog.hu/api/trackback/id/tr3514781276

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Bosszancs 2019.04.28. 13:22:53

Szia!
Ha a borsót előző este langyos vízbe beáztatod, és vetésig hagyod, akkor 5-6 nappal korábban kikel.
Remélem segítettem.

pg72 2019.05.01. 08:34:49

@Bosszancs: Szia! Köszönöm, a tipped biztosan működik, korábban próbáltam, kamillateába áztattam a magokat, és valóban néhány nap alatt kikeltek. Idén ez elmaradt, nem terveztem előre a vetést, hirtelen ötlet volt.
süti beállítások módosítása